Salon zazwyczaj pełni wiele funkcji i dlatego jego oświetlenie powinno być tak zaprojektowane, aby można było dostosowywać je do potrzeb i nastroju chwili. Do dyspozycji mamy niezwykle bogaty asortyment lamp, które stwarzają takie możliwości. Reszta zależy od naszej pomysłowości i fantazji.
Jak zaprojektować oświetlenie w salonie
Sztuka aranżacji oświetlenia wnętrza polega na umiejętnym doborze i zestawianiu lamp o różnym przeznaczeniu. A im więcej będzie w nim różnorodnych punktów świetlnych, tym ciekawsze efekty możemy uzyskać i oryginalniej wyreżyserować nasz domowy teatr światła i cienia. Za pomocą oświetlenia można też optycznie korygować niekorzystne proporcje wnętrza. Wąski salon optycznie „poszerzymy”, mocniej oświetlając dłuższe jego ściany – np. ukrytymi w ścianie reflektorkami. Natomiast zbyt wysoki będzie wydawał się niższy, jeśli sufit pozostanie w półmroku. Wystarczy lampę sufitową powiesić na długim sznurze, a strumień światła lamp podłogowych skierować w dół. Niskie zaś wnętrze podwyższymy optycznie, jeśli sufit oświetlimy jasnym światłem – za pomocą lamp podłogowych emitujących światło do góry lub ciągu reflektorków ukrytych za listwą umieszczoną dość wysoko na ścianie.
W salonie zazwyczaj stosujemy trzy rodzaje oświetlenia – ogólne, miejscowe i dekoracyjne.
Oświetlenie ogólne
Powinno oświetlać całą przestrzeń wnętrza i zapewniać odpowiednią jasność w każdym jego zakątku. Do tego celu służą różnego rodzaju żyrandole i plafoniery, emitujące równomierne i rozproszone we wszystkich kierunkach światło. Lampy te zwykle umieszcza się w centralnym punkcie sufitu. Efektownym rozwiązaniem są też wpuszczane w sufit małe reflektorki, które można dowolnie rozmieszczać i zestawiać. Montuje się je w sufitach z płyt gipsowo-kartonowych.
Lampy wykorzystywane do oświetlenia ogólnego powinny emitować światło o barwie zbliżonej do naturalnego. Dla wygody zaś powinno się je włączać przy drzwiach. Warto też pamiętać, że zwykle są one najczęściej wykorzystywane, dlatego lepiej wybrać źródła światła o niskim zużyciu energii.
Oświetlenie miejscowe
Zapewnia dostateczną ilość światła tam, gdzie wykonujemy jakieś czynności: czytamy, jemy posiłki czy pracujemy. Lampy powinny więc kierować światło na wybrane miejsca, a jego jakość powinna być dostosowana do charakteru wykonywanych czynności. Trochę innego oświetlenia wymaga bowiem stół, a jeszcze innego miejsce przeznaczone do odpoczynku, gdzie światło powinno być miękkie i łagodnie rozproszone. Natomiast przy fotelu, w którym oddajemy się lekturze, potrzebna jest lampa dająca bardziej skupioną i skierowaną w dół wiązkę światła, ale ustawiona tak, aby nie odbijało się ono od kart książki, co męczyłoby wzrok. Nie można też zapomnieć o umieszczeniu małej lampy za telewizorem, aby zmniejszyć kontrast między ciemnym pokojem i jasnym ekranem.
Do oświetlenia miejscowego służą nisko zawieszone lampy sufitowe, podłogowe i stołowe oraz różnego rodzaju reflektorki.
Oświetlenie dekoracyjne
Ma szczególne znaczenie dla budowania klimatu i aranżacji wnętrza. Dzięki niemu salon może zamienić się w miejsce magiczne, wypełnione smugami lub plamami nastrojowego światła, akcentującymi efektowne detale lub podkreślającymi barwy i faktury materiałów. W ten sposób można podświetlać np. rośliny, obrazy czy gabloty z oryginalnymi przedmiotami. Dekoracyjna może też być sama plama światła, jeśli jej wyszukane barwy „namalują” np. na ścianie abstrakcyjny obraz.
Światło dekoracyjne pozwala również kształtować przestrzeń wnętrza – wyodrębniać lub łączyć jego fragmenty. W oświetleniu dekoracyjnym stosuje się światło o chłodnej lub ciepłej barwie – zależnie od efektu, jaki chcemy uzyskać. Mogą to być różnego rodzaju lampy z kloszami o zdecydowanych barwach czy z ciekawymi wzorami, rzucającymi kolorowe cienie, albo też reflektorki czy paski led ukryte w specjalnie przygotowanych do tego celu wnękach.
Przy wyborze lamp do salonu ważne jest jednak nie tylko ich przeznaczenie, ale także wzornictwo. Lampa to bowiem istotny element dekoracyjny wnętrza – również wtedy, gdy nie świeci. Dobrze dobrana lampa harmonizuje z meblami, zasłonami, obrazami i innymi przedmiotami zdobiącymi wnętrze. Wszystkie zaś oprawy znajdujące się w salonie powinny być jednorodne stylistycznie, pozwoli to uniknąć estetycznego chaosu.
Aranżując oświetlenie salonu, nie można zapominać, że światło musi być odpowiednio dawkowane, ponieważ zarówno jego nadmiar, jak i niedobór są szkodliwe dla oczu. Niebezpieczne są również ostre kontrasty światła i cienia, które męczą wzrok i zniechęcają do dłuższego przebywania w takim wnętrzu. Jeżeli po wejściu do salonu odczujemy pewien dyskomfort, będzie to sygnał, że w oświetleniu trzeba coś zmienić.