Prostota, funkcjonalność, ekologia i duża ilość światła – to podstawowe cechy nurtu w aranżacji wnętrz, określanego jako styl skandynawski.
Pojawienie się tego stylu datowane jest na lata dwudzieste ubiegłego wieku. Wtedy to szwedzki artysta Carl Larsson namalował cykl obrazów, przedstawiających codzienne życie swojej rodziny w domu urządzonym wspólnie z żoną. Przytulne wnętrza wypełnione były rozjaśniającym światłem i zaaranżowane z dużą prostotą. I właśnie te akwarele zainspirowały Skandynawów do wprowadzania do swoich domów jasnych kolorów, ekologicznych materiałów i lekko wyglądających mebli.
Z czasem skandynawski styl rozpowszechnił się w Europie i trafił też do naszego kraju. Dziś wiele polskich rodzin chce mieszkać w domach urządzonych w tym stylu lub przynajmniej nim inspirowanych.
Czym więc wyróżnia się styl skandynawski?
Jasne wnętrza
Kolorystyka wnętrz ma rozjaśniać przestrzeń pomieszczeń i optycznie je powiększać. Jasne są więc ściany, podłogi i meble. Dominującym kolorem jest biel, ale często też we wnętrzach goszczą ciepłe pastelowe beże i różne odcienie szarości. Aby uniknąć monotonii, barwy te przełamuje się dodatkami (poduszkami, wazonami itp.) w różnych odcieniach czerwieni, błękitu, wrzosu i żółci. Pojawia się też zieleń roślin doniczkowych, ale o ciekawym pokroju. Wszelkie dodatki stosuje się jednak bardzo oszczędnie i z dużym wyczuciem.
Jasna kolorystyka wnętrz ma być przeciwwagą dla niedoboru dziennego światła, którego w północnych krajach jest stosunkowo mało.
Minimalistyczny wystrój
Skandynawskie wnętrza nie są przeładowane meblami i różnymi dodatkami. Znajduje się w nich tylko to, co jest potrzebne do wygodnego życia. Ilość mebli jest więc ograniczona do niezbędnego minimum, a te, które są, pełnią wyłącznie funkcję użytkową.
Niewiele jest również obrazków i różnych ozdób, zwłaszcza takich, które zbierają kurz i są trudne do czyszczenia i prania.
Prostota form
To kolejna cecha stylu skandynawskiego. Meble są proste, ale nie banalne, bo ich kształty projektują wytrawni designerzy, ceniący minimalizm. I co ważne, forma mebli tworzona jest zgodnie z zasadami ergonomii. Są więc wygodne i przyjazne dla ludzi.
Przeważają meble białe (często bielone lub przecierane) oraz w jasnych kolorach naturalnego drewna. Fronty zaś mebli są gładkie – matowe lub błyszczące, a uchwyty pozbawione zbędnych ozdób.
Przedmioty dekoracyjne i codziennego użytku także mają proste formy, podkreślające minimalistyczny charakter wystroju wnętrz. Takie są zarówno lampy, jak i ramy obrazów, wazony i naczynia. Przy czym żaden dodatek nie jest przypadkowy.
Naturalne materiały
Skandynawowie są entuzjastami ekologicznego stylu życia. Dlatego preferują w swoich mieszkaniach naturalne materiały i unikają tworzyw sztucznych. Podłogi są drewniane, najczęściej z szerokich desek lub dużej klepki. Z naturalnego drewna są również meble. Surowiec zaś ten pozyskuje się ze skandynawskich lasów, a do najpopularniejszych gatunków drewna wykorzystywanych we wnętrzach należą dąb, jesion, brzoza i świerk.
Z kolei tekstylia wykonane są z bawełny, wełny lub lnu. Zdobią one wnętrza i jednocześnie nadają im przytulności. Dywany, pledy i narzuty o grubym splocie, obicia kanap i krzeseł oraz poduszki utrzymane są w jasnej kolorystyce, a desenie mają wyrazisty, ale prosty rysunek.
Natomiast tworzywem elementów dekoracyjnych najczęściej jest szkło, ceramika i metal. Oczywiście, forma tych dodatków jest oszczędna, ale zaprojektowana z dużym smakiem.
Maksymalne wykorzystanie światła dziennego
Aby wnętrza były jak najbardziej rozjaśnione, firany i zasłony nie zakrywają całkowicie okien, a jedynie delikatnie je okalają. Ponadto, pozbawione są dekoracyjnych drapowań i dodatkowych ozdób (frędzli czy podtrzymujących je sznurków).
Do mieszkań w stylu skandynawskim pasują więc lekkie, proste zasłony z bawełny lub lnu. Najlepiej białe, kremowe lub w delikatnym odcieniu szarości, beżu czy błękitu. Mają one bowiem jedynie dodać pomieszczeniom elegancji, nie zabierając deficytowego światła naturalnego.