Projekt kuchni? – czy warto?, czy trzeba?
Planując zakup czy też remont mieszkania, domu, warto poświęcić sporo uwagi wnętrzom, w tym przypadku kuchni, aby w rezultacie, na wiele lat, otrzymać przestrzeń, w której będziemy się czuć dobrze. Mało tego, to przestrzeń, w której spędzamy dużą część wolnego czasu – dlatego warto jej poświęcić szczególną uwagę. Od czego warto zacząć? Jest wiele czynników – do najważniejszych należy wybór stylu, charakter pozostałych pomieszczeń (jeśli to jest kuchnia otwarta), potrzeby mieszkańców i ich przyzwyczajenia, sposób życia i wiele innych. Już z tego pobieżnego oglądu wynika, iż jest tak wiele zmiennych, o których trzeba pamiętać, iż najlepszym rozwiązaniem, minimalizującym nasze ryzyko, będzie zatrudnienie projektanta wnętrz. Nie ma żadnych wątpliwości, iż taka inwestycja na pewno się opłaca.
Aranżacja kuchni – kuchnia otwarta, zamknięta, półotwarta?
Kuchnia otwarta – zalety i wady
Aranżacje i projekty kuchni otwartych to współczesny trend – dlaczego? Dzięki otwarciu kuchni na strefę dzienną zyskujemy dodatkową przestrzeń i dodatkowe oświetlenie. Pęd współczesnego świata sprawia, iż mamy coraz mniej czasu dla siebie – projekt kuchni otwartej daje możliwość wspólnego spędzania czasu, swobodnego kontaktu w trakcie przygotowywania posiłków, ich spożywania i odpoczynku – w tak zaprojektowanej kuchni nigdy nie tracimy z oczu naszych bliskich.
Takie rozwiązanie to znacznie lepsza funkcjonalność – zamiast dwóch stołów – w kuchni i w jadalni czy w salonie – możemy zaplanować jeden wygodny stół między kuchnią a salonem, w którym możemy zjeść szybkie posiłki, a i z powodzeniem przyjmować gości. Otwartość sprawia, iż możemy się poruszać swobodnie po całej przestrzeni będą ze wszystkimi w ciągłym kontakcie.
Otwartość kuchni daje możliwość zastosowania efektownych rozwiązań estetycznych, np. barku, czy kuchni z wyspą, ozdobnego okapu lub ciekawej, designerskiej lodówki.
Do wad kuchni otwartej zalicza się bez wątpienia rozprzestrzenianie się zapachów kuchennych (mimo coraz lepszych urządzeń, nie jesteśmy w stanie ich wyeliminować w 100%), hałas, konieczność zachowania porządku, większe wydatki (sprzęt do takiej kuchni powinien być przystosowany do zabudowy) i wreszcie ograniczenia aranżacyjne (rozwiązanie aranżacji kuchni musi być spójne z resztą strefy dziennej).
Co więc wybrać? Które rozwiązanie? Kuchnia otwarta czy zamknięta? Na czym bardziej nam zależy?, na izolacji czy otwartości i kontakcie? Chcemy sami być w kuchni, czy chcemy innych włączać w różne prace? Na te i inne pytania pomoże nam odpowiedzieć architekt wnętrz, który rozmawiając i poznając nasze upodobania przedstawi rozwiązanie, które będzie spełniać nasze oczekiwania. Mało tego, zwróci uwagę na te aspekty, o których nie mamy po prostu wiedzy i brakuje nam doświadczenia, i sprawi, iż będzie nas otaczać piękne, funkcjonalne wnętrze.
Kiedy podjęliśmy już decyzję o tym, czy wolimy kuchnię otwartą czy też zamkniętą warto zastanowić się nad układem zabudowy kuchennej. Co wybrać? Meble gotowe są tańsze, jednak ich wybór spowoduje, iż nie będziemy mieć żadnego wpływu na inne istotne parametry kuchni, bo będziemy ograniczeni wymiarami mebli. Najlepiej więc skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który zaprojektuje również meble kuchenne – to jest droższe rozwiązanie, jednak uzyskany efekt na pewno zrekompensuje dodatkowe wydatki. Zaprojektowane i wykonane meble dla naszej kuchni pozwolą optymalnie i ergonomicznie zaprojektować i zaplanować miejsce dla ważnych urządzeń kuchennych: lodówki, zlewozmywaka, płyty grzewczej czy zmywarki, a także wystarczającą przestrzeń roboczą na blatach, a to wszystko w zoptymalizowanej przestrzeni tak, aby droga, którą pokonujemy pomiędzy tymi urządzeniami była najkrótsza, a praca efektywna i szybka.
Ta garść uwag i refleksji związanych z projektowaniem czy aranżacją kuchni pokazuje, iż współpraca z architektem wnętrz staje się czymś oczywistym i naturalnym, a wręcz koniecznym.
