Bez względu na to, jak precyzyjnie przeprowadzimy nasze pomiary i obliczenia, część materiału może się uszkodzić podczas naszej pracy. Dlatego zawsze powinniśmy kupować trochę więcej, niż wynika z naszych pomiarów. Warto się upewnić, czy sklep w którym kupujemy umożliwia zwrot części niewykorzystanych materiałów. Jeśli przesadzimy z zakupami i zostanie nam kilka nadmiarowych paczek glazury, będziemy mieć wtedy możliwość odzyskania wydanych na nie pieniędzy.
Każdy właściciel lub użytkownik mieszkania domu, lub działki z pewnością wielokrotnie spotykał się z pojęciem metra kwadratowego. Czasem porównując ceny za metr kwadratowy nieruchomości w danej lokalizacji, czasem wizualizując sobie, jak duży dom uda się komfortowo zmieścić na działce, a czasami zastanawiając się, ile farby trzeba kupić by pomalować wszystkie ściany i nie musieć przerywać pracy „bo zabrakło”. Jak zatem poprawnie obliczać metry kwadratowe? Co mają wspólnego metry kwadratowe z metrami sześciennymi? Jak obliczać metry kwadratowe mając metry bieżące?
- Co to jest metr kwadratowy?
- Metr kwadratowy – po co jest potrzebny?
- Jak wyliczyć metry kwadratowe?
- Jak obliczyć m2 pokoju, jak obliczyć metry kwadratowe podłogi?
- Jak obliczyć metry kwadratowe w trudnych przypadkach?
- Jak obliczyć metry kwadratowe ścian do malowania i tynków?
- Jak uwzględnić okna i drzwi przy liczeniu metrów kwadratowych?
- Jakie produkty i usługi oferowane są w metrach kwadratowych?
- Cena za metr kwadratowy – jak to rozumieć?
- Czym metry kwadratowe różnią się od metrów bieżących?
Co to jest metr kwadratowy?
Czym jest metr – wszyscy wiemy. To podstawowa miara długości i odległości równa 100 centymetrów. Czasem w razie potrzeby wykorzystujemy centymetry lub kilometry, jeśli jednak chcemy zmierzyć powierzchnię, musimy wykorzystać metry kwadratowe. Jeden metr kwadratowy to pole kwadratu o boku jednego metra. Tym samym, jeśli np. na podłodze naszego pokoju jesteśmy w stanie zmieścić 20 takich kwadratów, oznacza to, iż pokój ten ma powierzchnię 20 metrów kwadratowych – często zapisywane jako 20 m2 lub 20 m.kw, a także m2. Oczywiście powierzchnia nie zawsze będzie równa okrągłej liczbie metrów kwadratowych – równie dobrze może to być np. 20,63 m.kw. Jak sobie poradzić z takimi ułamkami? O tym m.in. w dalszej części.
Metr kwadratowy – po co jest potrzebny?
Czasy minionego ustroju, gdy większość ludzi gnieździła się w prawie takich samych, niewielkich mieszkaniach, szczęśliwie już minęły. Możemy wybrać mieszkanie o dowolnej (choć muszącej się niestety zmieścić w naszym budżecie) powierzchni, rozmieszczeniu pokoi etc. Tym samym jednak, wybierając w sklepie płytki podłogowe, wielu z nas może poczuć się jak w szkole stając przed zadaniem z matematyki. Czytamy na opakowaniu, że jedno opakowanie płytek zawiera ich 16 sztuk i pozwolą pokryć 1,5 m2 powierzchni, ale ile paczek musimy zabrać ze sklepu? To proste, jeśli nasza podłoga ma powierzchnię 20 metrów kwadratowych, to dzielimy 20 przez 1,5 i uzyskujemy wynik 13,3 - co oznacza, że musimy kupić minimum 14 opakowań płytek. W praktyce oczywiście warto wziąć dodatkową paczkę – przy docinaniu płytek możemy zużyć ich dużo więcej.
Jak wyliczyć metry kwadratowe?
Obliczanie metrów kwadratowych w większości przypadków jest dość proste. Jeśli powierzchnia, którą chcemy zmierzyć, ma regularne kształty prostokąta, wystarczy zmierzyć jego długość i szerokość, a następnie pomnożyć te dwie liczby przez siebie. Przykładowo, jeśli pokój ma wymiary 6 metrów na 4 metry, mnożymy te dwie wartości przez siebie i otrzymujemy wynik. W tym wypadku będzie to 6 x 4 = 24, a zatem nasza podłoga ma 24 metry kwadratowe powierzchni. Nie należy się bać jeśli okaże się, że zamiast 6m x 4m nasz pomiar wyniesie np. 6 metrów i 24 centymetry na 4 metry i 15 centymetrów. W takim przypadku mnożymy 6,24 x 4,15 i otrzymujemy wynik około 25,9 metra kwadratowego.
Jak obliczyć m2 pokoju, jak obliczyć metry kwadratowe podłogi?
Najważniejszy jest dobry pomiar. Warto za każdym razem sprawdzić jeszcze raz nasze wyniki, być może ktoś inny dla pewności mógłby również dokonać pomiaru? Ważne jest też wykorzystanie właściwych narzędzi do mierzenia. Wymiary przeciętnego pokoju bez problemu zmierzymy wykorzystując popularną miarkę o długości 2-5 metrów, a nawet zwykłym centymetrem krawieckim. Jeśli jednak będziemy chcieli w ten sposób zmierzyć działkę o długości kilkudziesięciu czy nawet kilkuset metrów – zdecydowanie lepiej zainwestować w taśmę mierniczą o większej długości – np. 10 czy 25 metrów. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko pomyłek przy dodawaniu kolejnych wyników pomiarów.
Co jednak gdy mierzona powierzchnia nie ma kształtu idealnego prostokąta? Wtedy sytuacja się komplikuje, ale nadal możemy ją uprościć. Jeśli np. nasza działka ma kształt trapezu, a pomiary przeciwległych boków różnią się od siebie o niewielką wartość, dobrym przybliżeniem będzie przemnożenie przez siebie większej liczby z każdej z par. Czyli jeśli szerokość działki to 30 metrów z jednej strony i 31 z drugiej, a długość to odpowiednio 40 oraz 40,5 metra, to mnożymy 31 x 40,5, uzyskując przybliżoną powierzchnię 1 255,5 metra kwadratowego. Pamiętajmy jednak, że to tylko przybliżenie, a do wyliczenia bardziej precyzyjnej wartości niezbędne będzie skorzystanie z wzorów na pole powierzchni figur geometrycznych.
Jak obliczyć metry kwadratowe w trudnych przypadkach?
Sposobów na obliczanie powierzchni w trudnych przypadkach jest wiele. Przyjrzyjmy się jak możemy to zrobić dokładniej w jednym z klasycznych przypadków. Załóżmy, że chcemy obliczyć powierzchnię o kształcie jak na rysunku.
Wiemy jak obliczać pole prostokąta, spróbujmy więc podzielić naszą powierzchnię na prostokąty.
Jak widać, podzieliliśmy powierzchnię na dwa prostokąty – zielony i czerwony. Powierzchnia zielonej figury to oczywiście 5 x 3 czyli 15 metrów kwadratowych. W przypadku czerwonego prostokąta możemy pomnożyć 2 x 3 i uzyskamy wynik 6 metrów, zwróćmy jednak uwagę, że nasz mierzony fragment powierzchni zajmuje jedynie połowę obliczonej powierzchni. Nasza czerwona powierzchnia będzie zatem obejmowała połowę z 6 m2, czyli 3 metry kwadratowe. Obrazuje to poniższy rysunek.
Teraz doskonale już widać, że mierzona powierzchnia to 15 + 3, czyli 18 metrów kwadratowych. Podobną technikę możemy zastosować również w przypadku bardziej skomplikowanych kształtów.
Jak obliczyć metry kwadratowe ścian do malowania czy pod tynki?
Jak obliczyć metry kwadratowe ścian do malowania? Bardzo prosto. Wystarczy zmierzyć powierzchnię każdej ze ścian i zsumować je wszystkie. Załóżmy przez chwilę, że nasze pomieszczenie ma dwie ściany o długości 5 metrów, a wysokość ścian to 3 metry. Każda z tych ścian będzie zatem miała powierzchnię 3 x 5 = 15 metrów kwadratowych, zatem obie ściany to 2 x 15 = 30 metrów kwadratowych. Dwie pozostałe ściany mają długość 4 metrów, zatem ich łączna powierzchnia, to 2 x 4 x 3 = 24 metry kwadratowe. Tym samym możemy już dodać obliczone przez nas powierzchnie, by dowiedzieć się, że powierzchnia naszych ścian to 30 + 24 = 54 m2. Ważna uwaga – od tego wyniku teoretycznie powinniśmy odjąć powierzchnię okien i drzwi, upewnijmy się jednak za każdym razem czy powinniśmy to robić. Często bowiem fakt istnienia drzwi lub okien zwiększa ilość pracy i materiałów związanych z wykańczaniem takich powierzchni – tym samym nasz koszt będzie podobny jak w przypadku gdybyśmy mieli większą powierzchnię ściany, ale bez okien lub otworów drzwiowych.
Jak uwzględnić okna i drzwi przy liczeniu metrów kwadratowych?
Obliczanie powierzchni ściany w metrach kwadratowych jest dość proste. Trudność może się pojawić, gdy na ścianie znajdują się okna lub drzwi. Zobaczmy, jak łatwo możemy sobie poradzić w takim przypadku. Spójrzmy na klasyczny przykład ściany z oknem i drzwiami balkonowymi.
Zaczynamy jak zwykle, od poznania najistotniejszych wymiarów, zarówno ściany, jak i okien oraz drzwi.
Obliczmy na początek powierzchnię całej ściany – tak, jakby nie było żadnych okien: 5 m * 2,8 m = 14 m2. Teraz musimy obliczyć powierzchnię okien. Zwróćmy uwagę, że oba okna są tej samej wysokości, nie musimy więc obliczać powierzchni każdego z nich. Potrzebujemy jedynie ich powierzchnię łączną. Dodajmy zatem szerokości obu okien: 1,4 m + 0,6 m = 2 m2. Pomnóżmy teraz 2m*1,4 m, uzyskamy wynik 2,8 m2. Pozostały nam drzwi balkonowe, wykonajmy analogiczne działanie jak w przypadku okien: 2 m * 1 m = 2 m2. Mamy już znaną powierzchnię zarówno drzwi, jak i okien. Dodajmy je do siebie, by uzyskać ich łączną powierzchnię: 2,8 m2 + 2 m2 = 4,8 m2. Pozostało nam już ostatnie działanie: od powierzchni całej ściany odejmujemy powierzchnię okien: 14 m2 – 4,8 m2 = 9,2 m2. W ten sposób, wykonując kilka prostych obliczeń udało nam się obliczyć skomplikowaną powierzchnię ściany.
Jakie produkty i usługi oferowane są w metrach kwadratowych?
Metr kwadratowy powierzchni to bardzo powszechna jednostka pozwalająca szacować koszt produktów i usług. Począwszy od zakupu danej nieruchomości, gdzie nieodłącznym elementem ofert jest cena za metr kwadratowy, podobnie wycenia swoją pracę architekt wnętrz, analogicznie dotyczy to usług glazurnika czy malarza – prawie zawsze usłyszymy wycenę ich prac w oparciu o cenę jednego metra kwadratowego. Wiedząc z wcześniejszych części niniejszego tekstu jak dokonywać pomiaru, możliwe będzie poznanie przybliżonej ceny usługi, zanim zdecydujemy się na skorzystanie z oferty danego wykonawcy.
Podobnie wygląda sprawa produktów – płytki, panele i znaczna część innych materiałów sprzedawana jest w paczkach o określonej powierzchni wyrażonej w metrach kwadratowych. Warto zwrócić uwagę na farbę – tam często mamy podaną inną powierzchnię, gdy chcemy pomalować ściany jednokrotnie a inną niż dwukrotnie – w zależności od docelowej liczby warstw musimy odpowiednio dostosować liczbę opakowań.
Cena za metr kwadratowy – jak to rozumieć?
Zazwyczaj zamawiając usługi np. malarza czy glazurnika, otrzymujemy od niego informację o cenie jego pracy za 1 metr kwadratowy. Jeśli zatem np. pokój, który chcemy pomalować, ma ściany o powierzchni 60 m.kw., to mnożąc podaną przez wykonawcę cenę za metr przez 60, dowiemy się, o jaką kwotę będziemy musieli uszczuplić nasz portfel. Jednocześnie, jeśli mamy kilka konkurencyjnych ofert, łatwo będziemy w stanie oszacować, ile zaoszczędzimy wybierając tańszą ofertę. Podobnie działa to, gdy mówimy o materiałach – analogiczne mnożenie pozwoli nam dowiedzieć się, ile wydamy np. na deskę podłogową, a ile musielibyśmy zapłacić za alternatywne rozwiązania.
Czym metry kwadratowe różnią się od metrów bieżących?
Choć w większości przypadków w przypadku materiałów budowlanych czy wykończeniowych będziemy posługiwali się pojęciem metra kwadratowego, czasem zamiast niego pojawi się metr bieżący. Czym różni się metr bieżący od metra kwadratowego? Metr bieżący dotyczy produktów, które sprzedawane są w rolkach. Mogą to być tapety albo np. tkaniny. Jeżeli rolka ma metr szerokości – sytuacja jest prosta. Mierzymy długość rolki (lub długość interesującego nas fragmentu rolki) i jeśli zmierzymy np. 7 metrów (inaczej mówiąc – 7 metrów bieżących), to nasza rolka ma powierzchnię 7 metrów kwadratowych. Co jednak gdy rolka ma inną szerokość? To samo, co robiliśmy mierząc powierzchnię ściany. Załóżmy, że rolka ma 80 cm szerokości oraz 12 metrów bieżących długości. Mnożymy 0,80 x 12 i otrzymujemy wynik 9,6. Nasza rolka powinna zatem wystarczyć do pokrycia prawie 10 metrów kwadratowych powierzchni.