Komfort korzystania z łazienki zależy zarówno od dobrze dobranych elementów jej wyposażenia, jak i sposobu ich rozmieszczenia, odpowiedniego do potrzeb domowników. W małej to trudne zadanie, ale też można uzyskać oczekiwany efekt.
Nawet bardzo mała łazienka może być wygodna i funkcjonalna, a przy tym efektowna. Nie jest to jednak proste, bo trzeba w niej zmieścić wszystkie urządzenia i kosmetyki, niezbędne do wykonywania codziennych czynności higienicznych. Można jednak tego dokonać, ale pamiętając o kilku ważnych zasadach, związanych z aranżacją wnętrz.
Dobór i rozmieszczenie urządzeń i mebli
Zacznijmy od wejścia do łazienki. Na wprost drzwi raczej nie należy umieszczać kabiny prysznicowej, wanny czy stojącej szafki. Są to bowiem urządzenia o dużych gabarytach, które sprawią, że wnętrze będzie wydawało się jeszcze mniejsze niż jest w rzeczywistości. Korzystniejszym rozwiązaniem będzie umieszczenie w tym miejscu umywalki i powieszenie nad nim lustra lub płaskiej szafki z lustrem. Lustro bowiem od progu da poczucie głębi.
W małym wnętrzu zdecydowanie należy ograniczyć, do niezbędnego minimum, zasłanianie podłogi stojącymi urządzeniami i sprzętami. Im większy fragment podłogi jest widoczny, tym obszerniejsze wydaje się pomieszczenie i łatwiej utrzymać ją w czystości. Dlatego też, jeśli istnieje taka możliwość, pralkę przenieśmy do kuchni lub nawet schowajmy ją w szafie w przedpokoju.
W każdej łazience niezbędna jest wanna lub kabina prysznicowa. Do małych pomieszczeń polecane jest raczej to drugie urządzenie do kąpieli, bo zajmuje mniej miejsca. Wprawdzie dostępne są również małe wanny, nawet o wymiarach 100 x 70 cm, ale trudno o relaksującą kąpiel, kiedy siedzimy z podkurczonymi nogami.
Kolejne niezbędne urządzenie to miska ustępowa, najlepiej zamocowana na stelażu. Miska stojąca bowiem zasłoni spory fragment posadzki. Wprawdzie stelaż i zasłaniająca go płyta g-k nieco zmniejszą metraż łazienki (o prostokąt ok. 20 x 50 cm), ale zyskamy trochę wolnej powierzchni podłogi. A nad zabudowanym stelażem można umieścić szafkę.
Pozostała jeszcze do zainstalowania umywalka, a jej wielkość zależy nie tylko od wolnego miejsca na nią, ale także od tego, jakie czynności higieniczne chcemy w niej wykonywać. Jeśli ma służyć tylko do mycia rąk i zębów, wystarczy niewielka, ale gdy także do innych celów, jej szerokość powinna wynosić minimum 50 cm. Przed umywalką zaś konieczne jest pozostawienie pasa wolnej przestrzeni szerokości ok. 70 cm.
I wreszcie oświetlenie. W małej łazience zwykle wystarczy jedna lampa sufitowa i lampki zainstalowane obok lustra nad umywalką, ewentualnie na szafkach. Warto jednak pamiętać, że jasno oświetlona łazienka wydaje się bardziej przestronna i czysta. A najlepsze będą lampy dające zimne, rozproszone światło.
Zwróć uwagę
Ważne wymiary.
Umywalka powinna być odsunięta od ściany o ok. 30 cm.
Przed umywalką konieczne jest pozostawienie pasa wolnej przestrzeni szerokości ok. 70 cm.
Miska ustępowa powinna być odsunięta od ściany o conamniej 20 cm.
Przed miską ustępową powinno się zostawić minimum 60 x 80 cm wolnej przestrzeni.
Wolna przestrzeń przed kabiną prysznicową powinna wynosić 80-100 cm x 90-100 cm.
Absolutne minimum to prysznic o wymiarach 70 x 70cm jednak w tym przypadku prysznic nie powinien mieć ścianek a zasłonę prysznicową.
Minimalne wymiary prysznica z zamykaną kabiną to 80 x 90 cm jednak pełną swobodę daje dopiero rozmiar 90 x 90 cm
Jak optycznie powiększyć łazienkę?
Nie jest tajemnicą, że jasne barwy i gładkie powierzchnie optycznie powiększają wnętrza. Dlatego też w małej łazience lepiej nie stosować ciemnych kolorów, bo będzie wydawała jeszcze mniejsza niż naprawdę jest. Niepolecane są również wielobarwne, wzorzyste płytki, które w małym pomieszczeniu mogą przytłaczać.
Trudno wyobrazić sobie wykonywanie jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych w łazience bez spoglądania w lustro. Lustra jednak w aranżacji wnętrz pełnią jeszcze inną funkcję. Stwarzają bowiem iluzję dodatkowej przestrzeni. Umiejętnie je wykorzystując, można więc optycznie powiększyć wnętrze lub skierować uwagę na wybrane jego fragmenty. Przy czym w małej łazience lepiej się sprawdzi jedno duże lustro bez ram niż kilka małych.