Salon, nazywany też pokojem dziennym, kojarzy się przede wszystkim z miejscem wypoczynku, ale najczęściej pełni też funkcję jadalni czy domowego biura, a niekiedy nawet sypialni. Salon łączy wiele funkcji, a to wymaga logicznego podziału na poszczególne strefy i efektownego ich podkreślenia.
Kolory i faktury ścian
Najprostszym sposobem na wyznaczenie umownych granic stref salonu jest zróżnicowanie kolorów ścian. Ważne jednak, aby nie przesadzić z jakrawością i ilością zastosowanych kolorów, bo mogłoby to wprowadzić do wnętrza barwny chaos i niepokój. Dlatego najlepiej zacząć od wybrania koloru dominującego w całym pomieszczeniu i do niego dobierać te, które mają akcentować poszczególne strefy. Przy czym najbezpieczniej jest posługiwać się kolorami z jednej grupy barwnej, bo zestawianie ich z różnych grup nie zawsze daje dobry efekt.
Polecanym przez architektów sposobem akcentowania stref w salonie jest wykorzystanie tapet, których wzorów i kolorów na rynku jest bez liku. Można bowiem np. nakleić na fragment ściany w strefie wypoczynkowej tapetę imitującą nadmorską plażę, urokliwą łąkę czy las, nasuwające skojarzenia z wakacjami.
Ciekawym rozwiązaniem jest też wykończenie fragmentów ścian cegłą naturalną lub naśladującymi ją płytkami. Dzięki temu nie tylko wprowadzimy wizualny podział salonu na strefy, ale też nadamy pomieszczeniu klimat starych budowli.
Wykończenie podłogi
Na podłodze najtrudniej zarysować podział salonu na strefy, bo najefektowniej wygląda jednolita w całym pomieszczeniu. A mieszanie różnych materiałów, kolorów czy wzorów robi wrażenie nieporządku i - co ważne - zmniejsza optycznie wnętrze.
Nie oznacza to jednak, że nie można podkreślić znaczenia wybranych stref. Jednym z rozwiązań jest np. budowa niewysokiego podestu, na którym zostanie ustawiony stół z krzesłami. Zabieg ten udaje się jednak tylko na podłogach wykończonych naturalnym drewnem lub panelami drewnopodobnymi.
Podest można też zastąpić wykładziną z korka, trwale przyklejoną do podłoża. Wówczas podłoga może być wykończona nawet płytkami ceramicznymi czy kamiennymi.
Atrakcyjnie wyglądają również dywany, które ocieplą - w przenośni i dosłownie - miejsce z kanapą czy ze stołem.
Meble jako wyznacznik podziału salonu
Nie mogą być to jednak wysokie i masywne meble, bo dominowałyby we wnętrzu i zamykały widok na całe pomieszczenie. Salon straciłby na otwartości, a przebywaniu w poszczególnych strefach towarzyszyłoby poczucie zamknięcia w małej przestrzeni.
Do wyznaczenia symbolicznych granic stref salonu świetnie się nadają np. ażurowe, niewysokie regały, które mogą stać się także atrakcyjnym elementem dekoracyjnym. A ustawione na jego półkach rośliny w efektownych doniczkach nie tylko ożywią wnętrze, ale i wzbogacą powietrze w tlen oraz pochłoną różne zanieczyszczenia chemiczne.
Jeśli zaś chcemy tylko okazjonalnie wydzielić jakiś fragment salonu, aby zapewnić poczucie intymności np. osobom biesiadującym przy stole, możemy wykorzystać do tego celu składane parawany. W sklepach dostępne są różne ich modele, ale można też kupić sam stelaż i wypełnić go dowolnym materiałem według własnego pomysłu.
Salon ze strefą wypoczynku
Niezbędnym zestawem mebli w tej części salonu są wygodne fotele i kanapa oraz ustawiony obok nich stolik, przy którym – rozmawiając z rodziną czy gośćmi – można wypić herbatę czy kawę. Spotkania zaś te umili dyskretna muzyka płynąca z zestawu sprzętu grającego, usytuowanego w tej strefie.
Sofa w sytuacjach awaryjnych (przyjezdni goście czy choroba jednego z domowników) może zamienić się w dodatkowe miejsce do spania. A jeśli uda się zasłonić ją np. parawanem lub drzwiami przesuwnymi, stworzy się niekrępującą sypialnią.
Wypoczynkową część salonu mogą jeszcze dopełniać pufy czy poduchy, które pozwolą zgromadzić całą rodzinę (i ewentualnie grono znajomych) na wspólne oglądanie programów czy filmów telewizyjnych. Telewizor bowiem to wręcz obowiązkowy element salonu. Trzeba więc przewidzieć na niego wolne miejsce na ścianie, a jeśli przestrzeń na to pozwoli – na kino domowe. Wszystkie zaś akcesoria związane z tymi urządzeniami powinny znaleźć się w ich pobliżu, najlepiej w specjalnej szafce.
Jeśli w mieszkaniu nie ma osobnego pomieszczenia przeznaczonego na gabinet i/lub bibliotekę, to najlepszym miejscem na regały z książkami jest właśnie strefa wypoczynkowa salonu. Będą do nich mieli swobodny dostęp wszyscy domownicy i jednocześnie staną się ciekawym elementem dekoracyjnym. Przy czym same regały mogą mieć nietypową, designerską formę i stanowić oryginalny, dekoracyjny mebel.
Natomiast urządzeniem luksusowym jest kominek, na który mogą sobie jednak pozwolić tylko właściciele domów jednorodzinnych i – bardzo rzadko – dużych mieszkań w starych kamienicach.
Aranżacja salonu z jadalnią
W strefie jadalni najważniejszy jest stół otoczony krzesłami. Wielkość zaś stołu powinna pozwalać na zgromadzenie przy nim wszystkich domowników na wspólnych posiłkach. Ważne też, aby wszyscy mieli do niego swobodny dostęp i wystarczająco dużo miejsca na nieskrępowane zjedzenie obiadu czy kolacji. Liczba zaś krzeseł (oczywiście wygodnych) powinna odpowiadać liczbie stałych biesiadników.
A jeśli pojawi się okazjonalna potrzeba posadzenia przy stole dodatkowych osób, sprawdzonym rozwiązaniem jest stół rozkładany. Trzeba jednak przewidzieć wolne miejsce na jego rozłożenie, aby nikt nie musiał do niego przeciskać się między innymi sprzętami. Natomiast dodatkowe krzesła mogą być też składane i przechowywane np. w szafie czy w piwnicy.
W pobliżu zaś stołu warto ustawić kredens, w którym znajdzie się bielizna i zastawa stołowa oraz różne akcesoria dekoracyjne. Ułatwi to szybkie nakrywanie do stołu.
Stół jadalniany może również przydać się do wykonywania innych czynności domowych – jako miejsce na korzystanie z laptopa, segregowanie dokumentów czy gry planszowe, które ostatnio są coraz częstszą rozrywką towarzyską.
Miejsce do pracy w salonie
Kącik biurowy znacznie łatwiej jest zorganizować w dużym salonie, ale w małym też można wygospodarować na niego miejsce. W pierwszej sytuacji na domowe biuro najlepiej przeznaczyć spokojne miejsce, np. w kącie pomieszczenia. Można też pokusić się o nieco większe biurko, wygodny fotel czy nawet regał na biurowe gadżety. Dobrym rozwiązaniem jest również montaż drzwi przesuwnych, zamykających część biurową po skończonej pracy.
Natomiast w małym salonie zwykle łączy się część biurową z jadalnią. Wtedy na czas pracy stół staje się biurkiem, a po jej zakończeniu wraca do swojej funkcji. Jest to dość kłopotliwe i niezbędne jest przewidzenie miejsca na przechowywanie biurowego sprzętu.