Przedpokój to miejsce, w którym mamy pierwszy kontakt z wnętrzem mieszkania. Intuicyjnie dobrze wiemy jak ważne jest pierwsze wrażenie. Mówi się, że oceniamy książkę po okładce – podobnie jest zatem z mieszkaniem i przedpokojem. To on już od progu informuje o stylu życia mieszkańców. To przedpokój sugeruje czego możemy się spodziewać w pozostałych pokojach. I to on tworzy to pierwsze, kluczowe wrażenie dla osoby wchodzącej do naszego domu.
Jednak, nawet we współczesnych projektach, jest to często miejsce małe i nieustawne. Tymczasem przedpokój powinien być otwarty, i w miarę możliwości przestronny. Powinien on też posiadać prosty i jasny układ funkcjonalny. Strefa wejściowa winna otwierać się na resztę mieszkania tak, aby stawała się jego integralną częścią. Ta ważna zasada daje nam efekt zwiększenia przestrzeni całego mieszkania. Rzeczywistość niestety wygląda tak iż często zamiast otwartego, witającego przedpokoju mamy wąski i nierzadko ciemny korytarz.
Wąski przedpokój: jak powiększyć przestrzeń?
W wielu mieszkaniach ale także i w domach występują wąskie przedpokoje czy hole. Przestrzenie te sprawiają z reguły wrażenie ciasnych i ciemnych. Istnieją jednak rozwiązania pozwalające na zniwelowanie ciasnoty i niewygody bez przesuwania ścian. Jak zaprojektować wąski przedpokój, aby stał się bardziej przyjazny i funkcj
Wizualne powiększenie przestrzeni wąskiego przedpokoju.
Długi i wąski korytarz często wydaje się zbyt ciasny i niewygodny. Aby uniknąć tego nieprzyjemnego wrażenia, można zastosować wizualne triki. Sprawią, że pomieszczenie będzie bardziej przestronne. Jakie rozwiązania możesz zastosować w projekcie swojego korytarza?
1. Wykorzystaj odpowiednie zestawienie kolorów.
Długi korytarz z reguły jest słabo oświetlony, przez co pomieszczenie wydaje się jeszcze węższe i ciaśniejsze. Jeśli chcemy tego uniknąć, ciemne miejsca należy „podświetlić” nie tylko za pomocą oświetlenia, ale również za pomocą farby o jaśniejszym odcieniu. Nie jest jednak konieczne malowanie całości na biało. Na krótkich ścianach użyj ciemniejszych odcieni, a na długich rozjaśnionych wersji tego samego koloru.
Chcesz rozszerzyć ściany w swoim przedpokoju? Nic prostszego, pomaluj ściany od podłogi do połowy ściany na ciemniejszy kolor, sufit oraz pozostałe ściany pozostaw jasne.
Jeśli przedpokój jest bardzo długi możemy wizualnie poprawić jego proporcje. Wizualnemu skróceniu służy zastosowanie w jakiejś jego części koloru, który jako pas na ścianie przechodzi na sufit. Kolor może znajdować się również na drugiej ścianie tworząc niejako tunel, sam zdecyduj, która wersja bardziej przypadnie Ci do gustu.
2. Geometria
Poziome pasy na podłodze (jako sposób układania podłogi lub jako wzór na wykładzinie) równolegle do krótkich odcinków ściany, a także belki stropowe, to sprawdzone triki dzięki którym optycznie poszerzymy wąskie pomieszczenie.
3. Lustro w przedpokoju.
Jeżeli wzdłuż długich odcinków ścian znajdują się drzwi, które są najczęściej otwarte, ustaw przed nimi lustra. Odbicie stworzy iluzję szerszej i otwartej przestrzeni. Podobny efekt dadzą błyszczące wykończenia.
4. Odpowiednie meble.
Szafy i inne meble do przechowywania zwykle zajmują dużo miejsca. Jeśli chcesz uniknąć wrażenia przytłoczenia, wykończ meble w kolorze ścian, a same meble niech sięgają sufitu.
Jeśli Twój przedpokój ma wnęki, wykorzystaj je maksymalnie. Staraj się umieścić wszystkie większe meble we wnękach, aby nie wystawały poza ich granice.
5. Wyrównanie ścian.
W wąskich pomieszczeniach nie należy stosować standardowych technik wyrównywania ścian, takich jak konstrukcje z płyt gipsowo-kartonowych. Rozwiązanie to jeszcze bardziej zwęży przestrzeń. Wady ścian można skorygować za pomocą innych materiałów wykończeniowych np. tynku strukturalnego lub
W projekcie wąskiego przedpokoju, nie popełnij błędów, które sprawią, że wnętrze, wizualnie stanie się jeszcze mniejsze.
Uwaga
Czego unikać w projekcie wąskiego przedpokoju?
Zbyt ciemnych kolorów - nie maluj wszystkich ścian na ciemne kolory. Ciemnych kolorów używaj jako akcentów. Jeśli przesadzisz dodatkowo zmniejszysz przestrzeń.
Bałaganu - za dużo mebli, za dużo dekoracji czy dużych przedmiotów sprawi, że długi korytarz będzie ciasny i niewygodny w użyciu. Trzymaj się zasady minimalizmu, który uwolni przestrzeń.
Nieporęczne detale: duże żyrandole, obszerne sztukaterie i masywne meble są odpowiednie do przestronnych korytarzy z wysokimi sufitami. Nie stosuj ich w małych i wąskich pomieszczeniach.
Meble do małego przedpokoju
Bez względu na to, jak wąski i mały jest Twój przedpokój, pewne meble są w nim niezbędne. Przede wszystkim potrzebujesz miejsca do przechowywania ubrań i butów. Na co jeszcze należy zwrócić szczególną uwagę urządzając przedpokój?
W tej strefie znajdują się ubrania, które teraz nosisz. Potrzebujesz wygodnych haczyków lub wieszaka. Jednak wydaje się, iż często szpecą one swym wyglądem. Dodatkowo zaburzają harmonię wnętrza, zdarza się też, że wiszące tam ubrania „nasiąkają” niechcianymi zapachami. Jeśli tylko to możliwe funkcję wieszaka powinna spełniać szafa, którą warto ukryć we wnęce.
2. Miejsce na obuwie.
Do przechowywania butów, które nosisz na co dzień, zaopatrz się w wąskie szafki, które nie zajmują zbyt wiele miejsca.
3. Przechowywanie akcesoriów.
Torby, szaliki, czapki, rękawiczki, parasole - to wszystko też trzeba gdzieś umieścić. Dodatkowe haczyki możesz przeznaczyć do zawieszenia torby czy parasola, szaliki czy czapki możesz umieścić na półce nad wieszakami lub w szufladzie szafy.
4. Siedzisko w przedpokoju.
W wąskim korytarzu nie zawsze znajdzie się miejsce na taki mebel. Zastosuj go tylko wtedy, gdy przestrzeń na to pozwala. Wybierz model, który jest połączony z półką lub szafką na buty. Może to być także, krzesło, pufa, niewielki fotel lub ławka której tapicerowanie przechodzi na ścianę. Posiadanie takiego mebla bez wątpienia ułatwi zakładanie obuwia, szczególnie dzieciom i seniorom.
6. Lustro w przedpokoju.
Nieodzownym do uwzględnienia elementem przedpokoju jest duże lustro. To ono pozwala, tuż przed wyjściem z domu, spojrzeć i ocenić swój wygląd. Lustro, poza oczywistymi funkcjami praktycznymi oraz walorami dekoracji, powiększa przestrzeń niewielkiego pomieszczenia.
Dobrze gdy lustro jest pełnowymiarowe - możesz je zainstalować bezpośrednio na drzwiach lub powiesić na ścianie. Jeśli pełnowymiarowy model nie pasuje do wnętrza, ogranicz się do kompaktowej wersji i uzupełnij je dekoracyjnym oświetleniem.
7. Miejsce na drobiazgi.
Klucze, telefon komórkowy, okulary przeciwsłoneczne - wszystko to trzeba gdzieś schować: umieść wąską półkę lub konsolę w korytarzu.
W ciasnym korytarzu nie zawsze mamy wystarczającą ilość miejsca, aby pomieścić wszystko czego potrzebujemy. Jeśli przestrzeń jest bardzo ograniczona, przygotuj miejsce tylko na to co jest niezbędne – haczyki na kurtki i szafkę na buty.
Aranżując wąski mały przedpokój, warto dokładnie rozważyć zastosowane materiały wykończeniowe. Pomieszczenie powinno być funkcjonalne ale musi także tworzyć przytulną atmosferę.
Ściany w przedpokoju: co położyć na ściany w przedpokoju?
Pamiętaj, że na ściany w przedpokoju należy wybierać materiały odporne na ścieranie i zabrudzenia. Jakie tworzywa warto tu wybrać? Można choćby zastosować wytrzymałe tapety winylowe lub z flizeliny. Dobrym wyborem jest też farba lateksowa lub ceramiczna. W dalszej kolejności można rozważyć farby akrylowe lub akrylowo lateksowe. W przedpokoju o bardziej pokazowym charakterze na ścianach można użyć drewno lub płyty kamienne.
Kolory do przedpokoju.
Na jakie kolory szczególnie zwrócić uwagę? Jeśli Twoim celem jest wizualne poszerzenie i powiększenie korytarza, zwróć szczególną uwagę na jasne kolory. Doskonale poradzą sobie one z problemem powiększenie przestrzeni. Niezależnie od tego, co wybierzesz - farbę czy tapetę - efekt zwiększenia jest gwarantowany w każdym przypadku.
Kolor biały i jego odcienie.
Kremowy, mleczny, szampański lub śnieżnobiały - każdy z nich doda światła i komfortu w ciasnym pomieszczeniu. Sprawdzą się również ciepłe, delikatne odcienie beżu. Kolory te nie tylko rozświetlają, ale także, optycznie powiększają.
Szary.
Jasnoszare odcienie idealnie sprawdzą się na korytarzach mieszkań w stylu skandynawskim lub w minimalizmie. Rozwiązanie to wygląda powściągliwie i spokojnie. W razie potrzeby można je łatwo uzupełnić akcentami kolorystycznymi - tekstyliami i dekorami w dowolnej gamie.
Pastele.
Delikatny pastelowy róż to doskonały wybór do małego i ciasnego przedpokoju:. Ten delikatny kolor stworzy ciepłą domową atmosferę w mieszkaniu już od wejścia.
Chłodne tony.
W przypadku długiego, wąskiego i ciemnego korytarza chłodny bladoniebieski i mięta są idealne. Odcienie te wydają się same emitować światło. Kolory te są odpowiednie dla stylów: styl prowansalski, minimalizm i styl skandynawski.
Ciepłe pastele - brzoskwiniowa lub waniliowa żółć
W wąskim korytarzu pozbawionym naturalnego światła kolory te stworzą wrażenie ciepłego słońca. Ta kolorystyka jest idealna do stylu boho. Kolory harmonijnie łączą się z etnicznym wystrojem.
Kolorowe akcenty.
W wąskim i długim korytarzu możemy również zastosować mocny kolor, ale tylko wtedy, gdy używasz go jako akcentu. Pomaluj tylko jedną ścianę lub jej fragment kolorem lub pokryj kolorową tapetą, a resztę ścian pozostaw neutralną i jasną.
Podłoga w przedpokoju
Korytarz to miejsce, do którego wchodzimy bezpośrednio z ulicy, dlatego posadzka powinna być jak najbardziej praktyczna i łatwa w utrzymaniu czystości. Ze względu na intensywne używanie tego pomieszczenia podłoga powinna być wykonana z wytrzymałych materiałów. Doskonale sprawdzają się więc gresy, płyty kamienne i posadzki przemysłowe o jednolitej, bezfugowej powierzchni. Idealnym połączeniem praktyczności, wygody i estetyki – są podłogi laminowane: jest to materiał dość trwały i nadaje się do pomieszczeń w każdym stylu. Wybierz materiał odporny na wilgoć, aby woda z butów po deszczu lub śniegu nie uszkodziła powierzchni. Jeśli dodasz ogrzewanie podłogowe - buty, podobnie jak laminat, wyschną szybciej.
Niezależnie od tego co wybierzesz bezwzględnie należy zadbać o to, aby podłoga przechodziła płynnie do kolejnego pomieszczenia. Szczególną uwagę należy tu zwrócić na zestawienia koloru i faktury podłogi najbliższych pomieszczeń.
Uwaga
Jeśli wybierzesz panele to musisz pamiętać o dwóch ich parametrach.
Klasa ścieralności oznacza stopień odporności warstwy wierzchniej paneli. Określa to norma EN 13329, a zalecana przeze mnie klasa ścieralności to AC4 lub AC5. Drugim parametrem jest klasa używalności określająca natężenie ruchu w pomieszczeniu. W domu czy w mieszkaniu wystarczy klasa 32, która jest przeznaczona do pomieszczeń użytku publicznego o średnim natężeniu ruchu. Możesz również wybrać klasę 33, która oznacza, że dana podłoga jest odpowiednia do pomieszczeń użytku publicznego o dużym natężeniu ruchu.
Pamiętaj podczas układania podłogi w wąskim korytarzu.
Unikaj podłużnych linii: najlepiej stwórz poprzeczne i ukośne pasy, które rozszerzą przestrzeń. Nie zapominaj też, że materiał powinien być antypoślizgowy - w razie wątpliwości lepiej położyć dywanik w najbardziej wrażliwych miejscach (na przykład tuż za progiem).
Dekoracja sufitu w przedpokoju
Przy niskich sufitach, zrezygnuj z konstrukcji płyt kartonowo-gipsowych, sztukaterii i zbyt ciemnych wykończeń - dobrą alternatywą będzie sufit pomalowany białą matową farbą. Jeżeli wysokość sufitu na to pozwala, umieść na suficie poprzeczne panele lub belki, które optycznie rozsuną ściany. Najlepszym kolorem przy niskich sufitach w długim korytarzu jest biel.
Oświetlenie przedpokoju
Jak w każdym wnętrzu, tak i w przedpokoju, oświetlenie stanowi istotny element tworzący nastrój. Przy doborze oświetlenia należy więc kierować się takimi samymi kryteriami, jak w przypadku innych pomieszczeń. Szczególnie jest to ważne, jeśli przedpokój nie posiada okna, a to standard w większości mieszkań. Często stosuje się oświetlenie pośrednie, na przykład w postaci ukrytego oświetlenia LED., Wąski przedpokój można powiększyć optycznie kierując oświetlenie bezpośrednio na ściany. Oprócz głównego oświetlenia, zwróć uwagę na oświetlenie funkcjonalne. Ciekawym rozwiązaniem może być oświetlenie lustra, toaletki, ciemnej wnęku czy wnętrza szafy. Świetny efekt uzyskamy szczególnie, jeśli będzie ono włączane samoczynnie wraz z jej otwarciem.
Zapamiętaj
W długim korytarzu jeden żyrandol pośrodku nie wystarczy! Aby przestrzeń była w pełni doświetlona, wzdłuż całego pomieszczenia należy zainstalować kilka lamp. Duże lampy z dużą liczbą elementów dekoracyjnych (wisiorki, łańcuszki, kute dekoracje) zaśmiecają wizualnie już i tak ciasny korytarz, dlatego wybierz reflektory lub inne kompaktowe modele lamp.
Dekoracja przedpokoju.
Jak każdy inny pokój w mieszkaniu, korytarz również wymaga dekoracji, ale na małej przestrzeni duże i obszerne elementy wyglądają nie na miejscu. Długi wąski korytarz można ozdobić za pomocą:
Małych zdjęć w prostych ramkach - stworzą atmosferę domowej atmosfery.
Małych obrazów abstrakcyjnych lub plakatów - zbyt duże zagracają przestrzeń, trudno jest też je ocenić w małym pomieszczeniu.
Lustra - to nie tylko praktyczny, ale także estetyczny element dekoracyjny, który doskonale odbija światło i optycznie powiększa przestrzeń.
Tekstylia - głównym akcentem przedpokoju stanie się dywanik przed drzwiami lub długi chodnik w jasnych kolorach lub z oryginalnym wzorem.
Statuetki, świeczniki i wazony - ozdobią konsolę na korytarzu lub półki we wnękach.
Nietypowe dekoracje ścienne - ozdobne głowy zwierząt, kreatywne haczyki, i inne elementy dekoracyjne pasujące do pozostałej części mieszkania.
Kierując się prostymi zasadami doboru mebli, dekoracji i aranżacji wystroju (lustra, obrazy i zdjęcia) można łatwo stworzyć przytulną i wygodną przestrzeń każdego przedpokoju.